Drodzy czytelnicy! 25 maja 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony Waszych danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z informacjami
Przeczytaj informacje.
Zgadzam się
Going posal – Jerzy Jacek Pilchowski Jest prawie pewne, że w trakcie swojej kampanii będzie pozowała do „Playboya”, obieca w „New York Timesie” zabicie wszystkich muzułmanów, a w telewizyjnym programie „Meet the Press” zadeklaruje, że wyboru wiceprezydenta i ważniejszych ministrów w jej rządzie dokona rada nadzorcza banku Goldman Sachs.
O własność waszą i naszą – Jan Koziar Te ze spółek, w których wprowadzono dodatkowo odpowiednie systemy pracowniczego współdecydowania (głównie na poziomie warsztatu pracy, gdzie pracownicy są najczęściej bardziej kompetentni od zarządu), okazują się bardziej efektywne od tradycyjnych przedsiębiorstw prywatnych, co wykazało wiele niezależnych badań.
Głos z dołu – Rik Palieri Zakończyliśmy wieczór piosenkami polskich górników. Nigdy w życiu nie słyszałem tak mocnego i pięknego śpiewu, po którym mężczyźni zakrzyknęli „Piwo!” i wypili następną kolejkę.
Ponadto:
Szpitale dla ludzi, nie dla zysku – z dr. Markiem Balickim rozmawia Rafał Bakalarczyk Gdzie prywatny właściciel zbuduje szpital? Tam, gdzie jest duża gęstość zaludnienia i wysokie dochody mieszkańców, czy może tam, gdzie gęstość zaludnienia jest niewielka, a dochody niskie? Innymi słowy, zainwestuje w szpital w Bieszczadach czy raczej w Warszawie? Z pewnością wybierze stolicę. Co wtedy mają zrobić ludzie w Bieszczadach? Tak właśnie działają prawa rynku w ochronie zdrowia.
Rozlane mleko – Anna Witowska-Ritter Oskarżyły Komisję i ministrów o to, że powodem decyzji o stopniowym zwiększaniu kwot mlecznych jest chęć zapewnienia stałych dostaw taniego mleka dla korporacji wielkiego agrobiznesu, takich jak Nestlé czy Kraft.
Koniec etatu? – Jakub Grzegorczyk Niestabilność zatrudnienia związana z pracą czasową przyczynia się wydatnie do pogorszenia warunków pracy w skali całej gospodarki. Tracą na niej zarówno zatrudniani na „śmieciowe umowy”, jak i pracownicy etatowi, których sytuacja może się pogarszać wraz z zastępowaniem ich przez pracowników czasowych czy też po prostu używaniem możliwości wykorzystania zatrudnienia czasowego jako „straszaka” na „zbyt duże aspiracje płacowe”.
Szczególnie polecamy
Bez zabezpieczenia? – z dr. Krzysztofem Hagemejerem rozmawia Michał Sobczyk Nie podjęto w ogóle kwestii zasadniczej – tego, jak zapewnić wszystkim godziwy poziom bezpieczeństwa dochodowego na starość, a także w sytuacji inwalidztwa czy utraty jedynego żywiciela rodziny. Wszystkie analizy dokonywane w ciągu ostatnich lat pokazują, że przyszłe świadczenia emerytalne będą niskie.
Podziemna solidarność – Konrad Malec Motywy działania wyjaśnia następująco: Nie może być tak, że 20 lat po odzyskaniu niepodległości ludzie schodzą do podziemia, by walczyć ze swoim pracodawcą. Dodaje przy tym jednak, że to fascynujące patrzeć, jak robotnicy stają do walki o swoje, jak się organizują.
Program Polski Ludowej Na tej drodze lud pracujący musi również przezwyciężyć opór klas i grup uprzywilejowanych w dawnej Polsce i pragnących swe przywileje utrzymać. Koncentracja demokratyczna winna być przeto obozem przygotowania zbrojnego powstania przeciwko okupantom i zdecydowanej walki z rodzimą reakcją.