20 listopada 2010 r., w ramach Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, po raz pierwszy przyznaliśmy „Oko Obywatela” dla filmu o szczególnych wartościach obywatelskich. Nagroda trafiła do Miłosza Horodyskiego za film „Dla dobra służby”. Dokument opowiada o Krzysztofie Durku – założycielu wolnych związków zawodowych w Milicji Obywatelskiej na początku lat 80. Horodyski jest również autorem filmu „Hutnik – historia pisana powielaczem”, za który otrzymał medal 25-lecia „Solidarności”.
„Dla dobra służby” obejrzeć można tutaj.
Z kolei na „filmowej stronie” naszego czasopisma obejrzeć można m.in. reportaż Piotra Zarębskiego pt. „Ludzie Juranda”, stworzony według pomysłu i przy udziale redakcji „Obywatela”. Film opowiada o turystycznej miejscowości Spychowo, której mieszkańcy postanowili aktywnie zadbać o lokalny rozwój i bezpieczeństwo. Założyli stowarzyszenie, którego sztandarowym dokonaniem jest stworzenie obywatelskich, społecznych patroli, które znacznie zwiększyły bezpieczeństwo w okolicy (historię tę obszernie opisaliśmy tutaj).
„Ludzi Juranda” obejrzeć można pod tym adresem.
Podczas spotkania podjęte zostaną następujące tematy:
gdzie: Warszawskie Centrum Społeczne Młodych Socjalistów, ul. Hoża 5/7 lok. 81
kiedy: 5 lutego 2011 r. (sobota), godz. 17:00
Tzw. mięso oddzielone mechanicznie (MOM), stanowiące ok. 30% zawartości popularnych obiadowych „słoiczków” Gerbera, uzyskuje się przez usunięcie tkanek przylegających do kości, za pomocą środków mechanicznych. Taki surowiec idzie zwykle do gorszej jakości wyrobów – parówek, pasztetów i kiełbas. Jak się okazuje – nie tylko tam.
Co ciekawe, produkty marki Gerber w krajach Europy Zachodniej nie zawierają MOM. Interwencję w tej sprawie zapowiedzieli posłowie. Póki co, trwa konsumencki bojkot okrytych złą sławą posiłków, wywołany medialnymi doniesieniami.
_____
O licznych grzechach koncernu przeczytać można w książce „Czarna lista firm”.
W badaniu użyto 100 wskaźników, by zmierzyć stopień przestrzegania przez poszczególne państwa trzech zasad demokracji: wolności, równości i kontroli. Barometr rejestrował m.in. różnice w udziale w życiu politycznym, przejrzystości działań władz, w zakresie gwarantowanej wolności osobistej, zdolności do wdrażania decyzji demokratycznych, w przestrzeganiu prawa.
Podczas badania przeanalizowano najważniejsze aspekty rozwoju 30 czołowych demokracji świata od roku 1990. Na pierwszym miejscu uplasowała się Dania, a zaraz za nią Finlandia i Belgia. Ostatnia była Kostaryka, a tuż przed nią Republika Południowej Afryki i… Polska.
_____
Zobacz także m.in. tutaj:
Gorzej już (niemal) być nie może