Samozwańcza republika okazała się państwem w pełni opanowanym przez zorganizowane grupy przestępcze i uzależnionym od międzynarodowej pomocy. Z politycznego punktu widzenia poza mafią kosowską jedyną stroną, która w jakimś sensie zyskała na niepodległości Kosowa są Stany Zjednoczone, które dzięki wspieraniu ludności albańskiej mają możliwość budowania baz wojskowych na Bałkanach. Może się jednak okazać, biorąc pod uwagę silną obecność i rosnące wpływy fundamentalistycznych islamistów […], że Ameryka – podobnie jak to zrobiła 30 lat temu w Afganistanie z talibami – ponownie wyhoduje sobie żmiję na własnym łonie – czytamy w tekście, który zwięźle podsumowuje tło i konsekwencje konfliktu o Kosowo.
Przy okazji zachęcamy do odświeżenia sobie wywiadu z prof. Markiem Waldenbergiem o „bałkańskiej tragedii” („Obywatel” nr 38), oraz stanowiska naszej redakcji ws. Kosowa.
– Prokurator generalny zapowiedział, że na bieżąco będzie informowany o przebiegu postępowań w tych sprawach. Chce czuwać nad ich przebiegiem. Poinformowałem go o konkretnych przypadkach: zwolnieniu założycieli komisji zakładowej „Solidarności” w gorzowskim Teleskopie, śledzeniu przez pracodawcę przewodniczącej związku w bydgoskich Miejskich Wodociągach czy zwolnieniach za działalność związkową w starachowickiej Gerdzie. To nie wszystkie przykłady naruszeń praw związkowych. Ich liczba w ostatnich miesiącach szybko rośnie – mówi Piotr Duda.
Prokurator generalny zapowiedział również, że podczas swoich wizyt w prokuraturach rejonowych czy spotkań z podległymi mu prokuratorami będzie ich uczulał, by prowadzone przez nich dochodzenia związane z naruszeniami praw pracowniczych czy szykanowaniem związkowców miały swoje zakończenie w sądach. – By nie dochodziło do sytuacji, w których takie sprawy były szybko umarzane. To przecież zachęta dla kolejnych tego typu zachowań – mówi Piotr Duda.
Do rozmów doszło z inicjatywy Piotra Dudy. Propozycja spotkania była efektem coraz częstszych w ostatnich miesiącach przypadków naruszeń praw pracowniczych i związkowych. O łamaniu praw związkowych w firmach sponsorujących polski futbol Piotr Duda za 2 tygodnie rozmawiać będzie z szefem UEFA Michelem Platinim. Związek rozważa też przeprowadzenie kampanii medialnej nagłaśniającej przypadki łamania praw pracowniczych i związkowych. „Solidarność” podjęła też współpracę z Państwową Inspekcją Pracy, innymi związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców w celu zwalczenia zjawiska niewypłacania wynagrodzeń.
_____
Przedruk za stroną NSZZ „Solidarność”
Wspomniany artykuł ukazał się w książce podsumowującej V Kongres Obywatelski, zatytułowanej „Jako wspólnotowość Polaków w XXI wieku?”. Tekst naszego współpracownika, „Wspólnota jako dziedzina obywateli” przeczytacie tutaj (s. 47).
Mowa o procesie zmian charakteru określonych części miasta, w wyniku których zwiększa się tam udział mieszkańców o stosunkowo wysokim statusie materialnym, spada natomiast – tych biedniejszych. W tekście „Gentryfikacja, źle ulokowane uczucia lewicy?” czytamy m.in.: Stawiam tezę, że fiksacja lewicy i miejskiego aktywizmu dotycząca pojęcia gentryfikacji jest napędzana przez czysto konsumencką troskę klas średnich o „oryginalność” dzielnic, która wynika po prostu z poszukiwania wciąż nowych i ciekawych doznań. Autor zwraca jednocześnie uwagę na inne, kluczowe kwestie, jak problem niedostatecznie rozwiniętego mieszkalnictwa komunalnego.
Artykuł przeczytać można tutaj.