Na dni 30 kwietnia – 2 maja, jak co roku, Towarzystwo Izerskie wraz z polskimi i czeskimi partnerami przygotowało atrakcyjną propozycję spotkania.
Poniżej – zaproszenie na tę zaprzyjaźnioną z „Nowym Obywatelem” imprezę.
* * *
Poza żywicznym powietrzem, które ma niezwykłe właściwości, widokami, których się nie zapomina, organizujemy wiosenny objazd rowerowy, przechadzkę z przewodnikiem po przestrzennym modelu układu słonecznego, oglądanie przez teleskop nieboskłonu w Izerskim Parku Ciemnego Nieba, prezentację Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Sudety Zachodnie”, minikiermasz wyrobów artystów i rzemieślników z Gór Izerskich i sporo innych atrakcji, o których można poczytać na stronie http://www.orleizerskie.biz/
Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli zostaniecie Państwo również naszymi Partnerami w majówkowym sprzątaniu szlaków turystycznych.
Kto zaś nie poznał jeszcze klimatu izerskich schronisk i pensjonatów, niech czym prędzej nadrobi tę zaległość – wiosna w Górach Izerskich to niezwykłe wrażenia, o które zadbają również organizatorzy wielu innych imprez.
OPZZ ogłosiło apel z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
Publikujemy go w całości poniżej.
* * *
Apel OPZZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych
28 kwietnia to Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Jest to równocześnie Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, obchodzony z inicjatywy ONZ od 1996 r.
Dzień ten jest szczególnie ważny dla świata pracy: pracowników, pracodawców, związków zawodowych, inspekcji pracy. Corocznie organizacje związkowe zrzeszone w OPZZ podejmują szereg działań aby szczególnie uczcić ten Dzień: organizują seminaria, wykłady i wystawy o charakterze edukacyjno-informacyjnym, spotykają się na kameralnych spotkaniach, czczą pamięć kolegów, którzy zginęli przy pracy.
28 kwietnia to także okazja do refleksji i poszukiwania skutecznych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i prewencyjnych na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia jej bezpieczeństwa.
W ciągu ostatnich 10 lat wskaźniki wypadków przy pracy w Polsce są wciąż drastycznie wysokie. W roku 2009 inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy zbadali okoliczności i przyczyny 2 354 wypadków przy pracy, w tym 331 wypadków zbiorowych. W zdarzeniach tych poszkodowanych ogółem zostało 2 951 osób, z których 505 poniosło śmierć, a 969 doznało ciężkich obrażeń ciała.
Światowe statystyki są także zatrważające: około 2,2 mln osób corocznie ginie w wypadkach przy pracy, ponad 250 mln osób zostaje rannych, a prawie 160 mln zapada na choroby zawodowe.
Najważniejsze jest abyśmy bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w pracy zajmowali się każdego dnia, nie tylko okazjonalnie. Ważne jest aby każdy wiedział, jaki jest zakres jego odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa – zarówno pracownik, jak i pracodawca. Po naszej stronie pozostaje edukacja i konieczność zmian w świadomości, że warto inwestować w bezpieczeństwo pracy i włączać pracowników i ich przedstawicieli – społecznych inspektorów pracy, w bieżący nadzór nad warunkami pracy.
Apelujemy do PIP o wzmożenie działań prewencyjnych szczególnie w tych sektorach gospodarki narodowej, w których pracownicy najczęściej ulegają wypadkom i zapadają na choroby zawodowe, przede wszystkim w budownictwie, górnictwie i transporcie.
Prezydium OPZZ zwraca się do ogólnokrajowych organizacji członkowskich oraz wszystkich zakładowych organizacji związkowych z apelem o godne i uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do pracodawców o podejmowanie działań prewencyjnych oraz promowanie dobrych praktyk na rzecz bezpiecznej pracy.
Prezydium
Ogólnopolskiego Porozumienia
Związków Zawodowych
Warszawa, 19 kwietnia 2011 r.
_____
W „Nowym Obywatelu” nr 3/2011 przeczytać będzie można, jak o bezpieczeństwo pracy próbowano dbać w Polsce międzywojennej.
Radykalni liberałowie rozpowszechniają mit o obciążeniu podatkowym w Polsce sięgającym 80%. Rozprawia się z nim Trystero, autor jednego z najciekawszych polskich blogów finansowych.
Co więcej, udowadnia on, że nasz system podatkowy jest bardzo mało progresywny. Różnica w obciążeniu podatkowym osoby samotnej zarabiającej średnią pensję i pięciokrotność średniej pensji wynosi w Polsce tylko 4 punkty procentowe. W Irlandii wynosi 25 punktów procentowych – pisze Trystero.
Cały wpis przeczytać można tutaj.
Powieściopisarz Edward Docx, który spędził blisko dziesięć lat podróżując po Amazonii, opisuje jej pustoszenie przez międzynarodowe korporacje.
Z jego relacji dla „Guardiana” dowiedzieć się możemy m.in. tego, że powierzchnia terenów objętych koncesjami na wydobycie ropy i gazu zajmuje dziś blisko 50 proc. całej peruwiańskiej części Amazonii, a według prognoz do 2020 r. będzie to 75 proc.
Cały artykuł przeczytać można tutaj.