29 kwietnia nasz stały współpracownik oraz autorka tekstu, który ukaże się w najnowszym numerze, będą uczestnikami ciekawej debaty w Łodzi.
Debata odbędzie się w Miejskim Punkcie Kultury Prexer-UŁ (ul. Pomorska 39/41).
Program:
16.00 – 16.10 – Powitanie prelegentów oraz uczestników i uczestniczek spotkania
16.10 – 16.50 – „Pracujące ubogie – kontekst gender w zjawisku prekaryzacji” – Maria Skóra
16.50 – 16.30 – „Nowoczesny pracujący – typ idealny. O samozatrudnionych na przykładzie sieci handlowej” – Joanna Jurkiewicz (jej tekst na wspomniany temat ukaże się w „Nowym Obywatelu” nr 2/2011)
16.30 – 17.10 – „Wyzwania polskiej polityki społecznej w kontekście prekariatu” – Rafał Bakalarczyk (nasz stały współpracownik)
17.10 – 17.30 – Przerwa kawowa
17.30 – 18.15 – Dyskusja panelowa, moderacja: dr Adrian Zandberg
18.15 – 19.00 – Otwarta dyskusja
Imprezę organizuje Łódzkie Centrum Społeczne im. Aleksego Rżewskiego.
1 maja w Łodzi odbędzie się Marsz Niezadowolenia, współorganizowany przez naszą redakcję.
Poniżej – informacja prasowa na ten temat.
* * *
Rosną ceny. Rośnie liczba ludzi biednych. Rosną różnice między biednymi a bogatymi. Na rynku pracy nie ma miejsca dla młodych ludzi, kończących studia. Ci, którzy już pracują, narażeni są na pogorszenie warunków pracy i zwolnienia. Coraz częstsze jest zatrudnianie na „umowy śmieciowe”, nie zapewniające nawet minimum praw i stabilności.
W tym samym czasie rząd zapewnia, że jesteśmy „zieloną wyspą”, niedotkniętą przez kryzys. Prezesi wypłacają sobie milionowe premie, mówiąc jednocześnie o konieczności „obniżania wymagań” przez poszukujących pracy. A polityczna opozycja nie potrafi przedstawić żadnych propozycji poprawiających poziom życia przeciętnego człowieka.
Widząc to wszystko, nie możemy być bezczynni. 1 maja – w Święto Pracy – wyjdziemy na ulice Łodzi, aby pokazać swoje niezadowolenie. Mamy dość piknikowych „pochodów” w wykonaniu pseudolewicy z SLD, troszczącej się o biednych i pracowników tylko przy okazji wyborów, wracającej zaraz potem pod opiekuńczą rękę wolnego rynku i doradców z Business Centre Club.
Zapraszamy na Marsz Niezadowolenia wszystkich członków i członkinie: związków zawodowych, spółdzielni i organizacji społecznych. Wspólnie powiedzmy: „Mamy tego dość!”.
Zbieramy się o 13.00 w Pasażu Schillera.
Obchody 1 Maja w Łodzi organizuje porozumienie, w składzie którego znajdują się: Młodzi Socjaliści, „Nowy Obywatel”, Łódzki Klub Krytyki Politycznej, łódzkie koło Zielonych 2004 oraz Kooperatywa Spożywcza w Łodzi.
W ramach obchodów 29 kwietnia odbędzie się debata na temat prekaryzacji życia, zaś 1 maja, od godziny 20.00, afterparty w Klubie Luka, na którym wystąpi Zbigniew Stefański – bard lat 80., członek „Solidarności” – z zespołem.
Osoby, które nie będą mogły dotrzeć do Łodzi, zachęcamy do udziału w innych pierwszomajowych demonstracjach. W Warszawie odbędzie się Marsz Pustych Garnków, organizowany przez grupy lewicowe (w tym Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej i Lewicową Alternatywę) oraz lokatorów. Rozpoczęcie o 10.00 przy Rondzie de Gaulle’a.
W Nowej Soli odbędzie się zaś demonstracja OZZ Inicjatywa Pracownicza, pod hasłami obrony praw lokatorów i walki z pracą tymczasową. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00.
Popieramy postulaty tych demonstracji i solidaryzujemy się z ich organizatorami i uczestnikami.
W kwietniu 1883 r. w Żyrardowie doszło do pierwszego strajku powszechnego na ziemiach polskich. Dziś w mieście mało jest śladów tradycji emancypacyjnych, dużo natomiast – beznadziei.
W przeciwieństwie do rewitalizowanego placu Jana Pawła II na sąsiadujących z nim żyrardowskich ulicach, w tym 1 Maja, Limanowskiego i Waryńskiego, widać biedę, brak pracy i perspektyw – pisze Krzysztof Pilawski w tekście opublikowanym w tygodniku „Przegląd”, uprzednio przedstawiając piękne tradycje walki żyrardowskich robotników o swoje prawa.
Artykuł przeczytać można tutaj.
Dziennikarz Łukasz Bugajski opisał na swoim blogu wymowną historię spotkania z wrocławskim bezdomnym.
Wraz z przyjaciółmi realizowałem materiał o wrocławskim Dworcu Nadodrze. Nie przypuszczaliśmy, że przez kilka godzin będziemy musieli walczyć z nieudolnym systemem pomocy społecznej i strażnikami miejskimi – tak zaczyna się ciekawa, choć przygnębiająca relacja, której towarzyszą zdjęcia i materiały audio. Zapoznać się z nimi można tutaj.