W najbliższą środę rusza autorski program radiowy „Nowego Obywatela” w radiu WNET, zatytułowany „Głos Obywatela”. Pierwsza z audycji będzie poświęcona lewicy niepodległościowej.
W radiu WNET będziemy gościć co dwa tygodnie, w środy, od 9:07 do 9:55. Audycje poprowadzi jeden z redaktorów „Nowego Obywatela”, Konrad Malec. Audycji można słuchać w Internecie pod podanym adresem.
Pierwszy program poświęcony będzie lewicy niepodległościowej, w kontekście dwóch dat ważnych w dziejach Polski i rodzimej lewicy: 7 i 11 listopada. Chcemy przypomnieć tradycje lewicy demokratycznej, niepodległościowej, patriotycznej. Będziemy też rozmawiać o marszu „Polska Socjalna”, który odbędzie się 11 listopada w Warszawie i ruszy o godzinie 11.00 z Placu Grzybowskiego. Naszymi gośćmi będą: prof. Andrzej Mencwel, Cezary Miżejewski i Wiktor Sadłowski.
Zapraszamy do słuchania!
Od stycznia do września 2012 r. oddano do użytkowania 1617 mieszkań komunalnych, czyli o 11,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.
Jak informuje Portal Samorządowy, przytaczając wyniki raportu Głównego Urzędu Statystycznego, wzrosła nie tylko liczba oddanych do użytku mieszkań w budownictwie komunalnym, ale również w zakładowym – o 165 mieszkań, tj. o 13,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.
W okresie styczeń-wrzesień 2012 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w województwie dolnośląskim – o 45 proc., zachodniopomorskim – o 35,9 proc., mazowieckim – o 31,3 proc. i pomorskim – o 23,5 proc. Najmniejszy – w śląskim – o 0,6 proc., kujawsko-pomorskim – o 2,5 proc. i świętokrzyskim – o 6,7 proc.
Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-wrzesień 2012 r., odnotowano w dwóch województwach: w wielopolskim – o 3,2 proc. i pomorskim – o 2 proc., a w małopolskim liczba ta utrzymała się na poziomie ubiegłorocznym. Z trzynastu województw o ujemnej dynamice największy spadek odnotowano w opolskim – o 25,7 proc., dolnośląskim – o 24,5 proc. i łódzkim – o 21,1 proc., a w mazowieckim – o 6,7 proc.
Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, że wydawca „Nowego Obywatela” prowadzi studio graficzne Kooperatywa.org, to pewnie dlatego, że dotychczas szerzej nie prezentowaliśmy naszych prac. Właśnie naprawiliśmy ten błąd.
Pod adresem http://kooperatywa.org można już obejrzeć wybrane projekty z naszej ponad dwuletniej działalności.
Kooperatywa.org specjalizuje się w projektowaniu i składzie publikacji (książki, czasopisma, raporty, broszury, foldery, e-publikacje), projektowaniu i tworzeniu stron internetowych oraz opracowywaniu identyfikacji wizualnych (logotypy, materiały promocyjne). Ponadto, doradzamy wybór technologii druku oraz w zakresie prawa autorskiego i rejestracji tytułów prasowych.
Jesteśmy młodą firmą społeczną, ale nasi projektanci mają za sobą wiele lat doświadczenia zawodowego oraz pracy w organizacjach pozarządowych. Kooperatywa.org powstała, aby wykorzystując ten potencjał zapewnić Stowarzyszeniu „Obywatele Obywatelom” podstawy finansowe. Dochody studia są w całości przeznaczane na działalność statutową organizacji, wśród której najważniejsze jest wydawanie „Nowego Obywatela”.
Zapraszamy do oglądania (http://kooperatywa.org/prace/), a następnie korzystania z usług studia. Uwaga: organizacjom społecznym i spółdzielniom socjalnym udzielamy 10% rabatu. Zachęcamy ponadto do „polubienia” nas na Facebooku.
Przedsiębiorcy narzekając na wysokie koszty pracy, wykorzystują luki w prawie, by nie opłacać pracownikom składek ZUS lub płacić jak najmniejsze. Tymczasem na tle Europy Zachodniej koszty pracy w Polsce są bardzo niskie.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, przytaczając dane Eurostatu, godzina pracy kosztuje polską firmę ok. 7 euro, przy średnim koszcie w UE 23 euro. Na przykład w Belgii ta kwota wynosi 39 euro, we Francji – 34, a w Niemczech – 30. Dane uwzględniają koszt pensji oraz podatków i składek.
To, że koszty pracy w Polsce są dużo mniejsze niż w Europie, potwierdza też raport OECD. W przypadku przeciętnej pensji europejskiego pracownika z każdych 100 – najczęściej euro – na składki i podatki przeznaczanych jest 41. A w Polsce ze 100 zł – 34,3.