W czwartek (23 maja) ok. 8:10 gościem radiowego Poranka WNET – bohaterką Wywiadu Dnia – będzie Joanna Duda-Gwiazda, której nowa książka została właśnie wydana przez nasze środowisko.
Książka „Krótki kurs nowomowy” jest zbiorem felietonów napisanych dla naszego pisma w latach 2001-2013. Pierwszy z nich zaczynał się następującymi słowami: Różne kłamstwa i głupstwa, które docierają do nas dostatecznie często i z wielu stron, dziwią nas tylko początkowo. Wprawdzie w zetknięciu z rzeczywistością fałsz zgrzyta, ale nie zawsze sprowadza to na ziemię. Silna indoktrynacja dość skutecznie zniekształca ogląd rzeczywistości, a i rzeczywistość bywa upozowana. Jest plan pierwszy i drugi, jest scena i są kuluary. Warto zaglądać za kurtynę, ale nie warto demonizować propagandzistów. Ich sztuczki kuglarskie są zazwyczaj bardzo proste, a najczęściej nagi król prezentuje się jawnie i bezwstydnie na głównej scenie. Autorka przez kolejne lata pozostała wierna swojej deklaracji i bezkompromisowo, a zarazem dowcipnie demaskowała wszelkie odcienie współczesnej propagandy.
Audycji można będzie wysłuchać na stronie Radia WNET, a także na falach Radia Warszawa, Radia Nadzieja (Łomża) i Radia Fiat (Częstochowa, Wieluń). Z kolei książkę – w promocyjnej cenie! – można kupić klikając tutaj. Warto!
W najbliższą środę (22 maja 2013 r.) zapraszamy na kolejną audycję z cyklu „Głos Obywatela”. Poświęcona będzie niedawno opublikowanej drugiej części raportu Polskiego Lobby Przemysłowego im. E. Kwiatkowskiego pt. „Przyczyny i konsekwencje globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego i jego przejawy w Polsce”.
W internetowym Radiu WNET będziemy gościć od 9:07 do 9:55. Audycję poprowadzi Konrad Malec, a w charakterze gości zaprosiliśmy prof. Pawła Sorokę, koordynatora PLP i członka Rady Honorowej „Nowego Obywatela”, oraz Krzysztofa Mroczkowskiego, ekonomistę i publicystę, który przygotował raport.
Autorzy opracowania dostrzegają wyczerpywanie się możliwości rozwoju Polski przy obecnym kształcie polityki ekonomicznej i namawiają do odważnego zwrotu w kierunku świadomego kształtowania przyszłej struktury gospodarczej kraju. Jednym z kluczowych postulatów PLP jest opracowanie mapy wiedzy, zasobów i technologii oraz powołanie Narodowego Centrum Studiów Strategicznych celem koordynacji polityk sektorowych wokół wieloletniego dokumentu strategicznego.
Raport dostępny jest pod tym adresem.
Zapraszamy do słuchania!
W najbliższą środę (22 maja) w Warszawie odbędzie się premiera nowej książki Joanny Dudy-Gwiazdy pt. „Krótki kurs nowomowy”, z udziałem Autorki. Książka ukazuje się w ramach naszej serii wydawniczej „Biblioteka Obywatela”.
Na publikację składa się komplet felietonów legendarnej działaczki pierwszej „Solidarności” napisanych w latach 2001–2013 dla „Nowego Obywatela” oraz portalu nowyobywatel.pl. Zawartą w tomie publicystykę tak podsumował autor wstępu, prof. Zdzisław Krasnodębski: Lewicowość autorki łączy się z przywiązaniem do narodowej suwerenności i sceptycyzmem wobec brukselskiej biurokracji. Duda-Gwiazda odrzuca natomiast „lewicowość”, która oznaczałaby obronę komunistycznej przeszłości czy pochwałę dawnych donosicieli. Jest rzeczą charakterystyczną dla III RP, że na scenie politycznej nie znalazło się miejsce dla ludzi o podobnych poglądach.
Wstęp na spotkanie – wolny. Podczas imprezy będzie możliwość nabycia publikacji bezpośrednio od wydawcy oraz otrzymania autografu Autorki. A wszystkich tych, którzy nie będą w stanie wziąć udziału w wydarzeniu, zachęcamy do internetowych zakupów – w tym celu należy kliknąć tutaj.
Książka objęta jest patronatem medialnym dziennika „Gazeta Polska Codziennie”, Radia WNET, tygodników „Do Rzeczy”, „Gazeta Polska” i „# Sieci”, portali Rebelya.pl i wPolityce.pl oraz kwartalnika „Pressje”.
Miejsce: Centrum Prasowe Foksal, Warszawa, ul. Foksal 3/5, mała sala na I p.
Czas: 16.30–18.30
Strona książki: pozaukladem.pl
Kontakt: Michał Sobczyk, sobczyk@nowyobywatel.pl, 533 600 442
Do Sejmu wpłynął projekt posłów PO, który przewiduje rozszerzenie o ok. 200 tys. osób grupy zatrudnionych, którzy mogą (w praktyce: będą musieli) pracować w niedziele i święta.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, zmiana obejmie osoby wykonujące pracę z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału bądź przedstawicielstwa firmy. Chodzi głównie o pracowników tzw. firm transgranicznych, międzynarodowych korporacji czy centrów usług teleinformatycznych. W myśl nowelizacji art. 151 Kodeksu pracy będą mogli pracować także w niedziele i święta, jeśli u zagranicznego kontrahenta pracodawcy będzie to zwykły dzień pracy. Grozi im zatem praca w polskie święta, które nie występują w innych państwach. Przykładowo, Święto Trzech Króli przypadające 6 stycznia nie jest obchodzone we Francji czy w Portugalii. Z kolei 1 i 11 listopada to zwykłe dni pracy w Anglii, Irlandii czy Norwegii. 3 maja jest zaś świętem – poza Polską – tylko w Japonii.
Dla pracodawców będzie to bardzo korzystne rozwiązanie – ocenia Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna. – „Moje wątpliwości budzi jednak ogólne formułowanie tego przepisu, które może okazać się bardzo niekorzystne dla pracowników” – zastrzega. Po pierwsze, zmiana ma dotyczyć świadczenia usług drogą elektroniczną, wystarczy więc potrzeba wysłania zwykłego e-maila, by uzasadnić wezwanie do pracy w święto. Po drugie, w obecnym brzmieniu ten przepis można interpretować tak, że pozwala na pracę także w większość niedziel w ciągu roku. Skutki tej nowelizacji mogą więc niebezpiecznie wykroczyć poza zakres przewidziany przez jej autorów. Prawdopodobnie będzie trzeba poczekać na interpretację wspomnianych regulacji przez sąd czy PIP. – „Warto zwrócić także uwagę, że regulacja proponowana przez posłów pomija pracowników administracji publicznej” – dodaje Katarzyna Dulewicz.