Francuski rząd pomoże państwowym kolejom SNCF, które tracą ze względu na restrykcje związane z pandemią. Pomoc otrzymają także inne branże.
Jak informuje portal wnp.pl, przewoźnik stracił od początku pandemii już ponad 2 mld euro zysku. Będziemy musieli przekazać SNCF środki na kontynuowanie planu inwestycji i przyjrzeć się finansowej sytuacji przedsiębiorstwa (…). Państwo stanie u boku tej firmy – powiedziała Elisabeth Borne, ministerka transportu i środowiska. Co najmniej 5 mln Francuzów pracuje obecnie zdalnie i mniej korzysta z kolei i innych środków transportu. Drugie największe lotnisko Paryża, Orly, będzie zamknięte do odwołania.
24 kwietnia minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire poinformował, że rząd Francji przeznaczy 7 mld euro na pomoc dla linii lotniczych Air France KLM i zapowiedział wart 5 mld euro pakiet pomocowy dla koncernu Renault.
Polska jest zobowiązana do wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań . Mówią o tym dyrektywy unijne. Jednak pandemia koronawirusa odsunie takie zmiany w czasie.
Jak pisze Portal Samorządowy, pandemia koronawirusa odsunęła na dalszy plan wiele ważnych tematów, także tych dotyczących gospodarki odpadami. Jednym z nich jest wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Zgodnie z dyrektywą unijną państwo członkowskie musi m.in. w wyraźny sposób określić role i obowiązki wszystkich zaangażowanych podmiotów oraz zapewnić, że wkład finansowy płacony przez producenta produktu pokrywa koszty selektywnej zbiórki odpadów, ich transportu i przetwarzania, a także koszty informowania i edukacji mieszkańców (posiadaczy odpadów) o działaniu systemu.
Prace toczyły się intensywnie jeszcze na początku 2020 r. Teraz o nich cicho. Mam nadzieję, że kwestii ROP nie odsunięto na później, ale na pewno dyskusja toczy się w mocno ograniczonym gronie – komentuje dla portalu Magdalena Dziczek, członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK. Termin wprowadzenia dyrektywy w życie, czyli lipiec 2020 r., jest jednak wiążący.
Odpowiedź KE jest jednoznaczna i stanowcza, ale to, że będziemy mieć pewne opóźnienia, było dość jasne już w lutym. Mam przede wszystkim nadzieję, że nie będziemy w pośpiechu pisać ustaw. Zależy nam bowiem, żeby ten mechanizm wdrożyć z korzyścią dla gospodarki. Priorytetem jest doprowadzenie do tego, by wywiązywać się z narzuconych poziomów odzysku surowców. A to musimy zrobić wspólnie z samorządami, które dzisiaj – z wiadomych względów – zajmują się czym innym – dodaje Magdalena Dziczek.
Na wprowadzenia ROP Polska miała dwa lata. Niestety prace zostały zostawione na ostatnie półrocze, a potem pokrzyżował je wirus. Może się okazać, że producenci opakowań nadal nie zostaną objęci nowym prawem.
Pracownicy firm handlowych i logistycznych, w tym Amazona, Walmarta, Targetu, Whole Foods, FedEx czy Instacart zamierzają 1 maja zorganizować w USA potężny strajk.
Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl za portalem The Intercept, pracownicy zamierzają iść w piątek 1 maja na chorobowe ewentualnie będą porzucać stanowiska pracy i wychodzić z firm w trakcie przerwy na lunch. Domagać się będą poprawienia standardów higieny i bezpieczeństwa pracy, a także specjalnych dodatków płacowych za płace w warunkach podwyższonego ryzyka w czasach epidemii koronawirusa.
Do inicjatora protestu zgłaszają się dziesiątki mniejszych i większych organizacji pracowniczych z pytaniami, jak mogą się przyłączyć do strajku. The Intercept skontaktował się z 20 takimi organizacjami z sześciu stanów USA, uzyskując potwierdzenie tych zamiarów. Niektóre z nich liczą po kilka czy kilkanaście tysięcy członków, zatem skala protestów może być poważna. Jak przekonuje jedna z działaczek, „pierwszy maja nie będzie jednorazową, symboliczną akcją, ale także okazją do budowania realnej, potężnej i szerokiej siły”, która pomoże pracownikom przeciwstawić się potędze koncernów.
Netflix, Apple, Amazon, CDA.pl, Polsat i TVN będą wpłacać Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej 1,5 proc. przychodów uzyskanych ze swoich platform streamingowych w naszym kraju. To jedno z założeń kolejnego projektu tarczy antykryzysowej.
Jak pisze portal wyborcza.pl, tarcza antykryzysowa ma następną odsłonę, zwaną „tarczą 3.0”. Jednym z punktów jej projektu jest nałożenie na właścicieli serwisów typu VoD (takich jak np. Netflix i Amazon Prime) obowiązku przekazywania PISF 1,5 proc. przychodów uzyskanych ze streamingu w Polsce.
Wpłaty mają pomóc polskiemu rynkowi kinematografii, który znalazł się w kryzysie w czasie pandemii – kina są pozamykane, a nowe produkcje zostały wstrzymane. Jednocześnie platformy streaminogowe świetnie prosperują, bo podczas izolacji obywatele chcą mieć dostęp do kultury i wykupują masowo ich pakiety. Netfliksowi w pierwszym kwartale tego roku przybyło na całym świecie 16 mln nowych subskrybentów.
Rząd szacuje, że do końca roku Instytut zyska w ten sposób ok. 15 mln zł i co najmniej 20 mln zł rocznie w kolejnych latach.