Papież Franciszek poparł 4 lipca lokalne inicjatywy na całym świecie, mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Jego słowa ukazały się na Twitterze w Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości, poświęcony w tym roku walce ze zmianami klimatycznymi. Jak informuje portal wnp.pl, na papieskim profilu zamieszczono następujące słowa papieża Franciszka: „W niektórych miejscach rozwijają się inicjatywy służące wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, które zaspokajają potrzeby lokalne. Mogą mieć wpływ na walkę ze zmianami klimatycznymi, dzięki silnemu zmysłowi wspólnotowemu i miłości do swojej ziemi”.
Papieski twitter jest redagowany w dziewięciu językach, także w polskim.
Usługi, turystyka i kultura, gastronomia, sektor urodowy oraz opieka – w te gałęzie gospodarki koronawirus uderzył ze zdwojoną siłą. Z najnowszego raportu wynika, że pracują w nich głównie kobiety i to one poniosą konsekwencje.
Portal pulshr.pl przywołuje opublikowany kilka dni temu raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego” opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS). Wynika z niego, że to właśnie kobiety będą musiały zmierzyć się z najdotkliwszymi ekonomicznymi skiutkami koronawirusa.
7 mln Polaków pracuje w branżach narażonych na konsekwencje kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. W tej grupie trzy miliony pracowników to kobiety, dla których skutki gospodarczo-społeczne mogą być szczególnie dotkliwe. Restrykcje związane z pandemią radykalnie ograniczyły możliwości wykonywania pracy wszędzie tam, gdzie konieczny był bezpośredni kontakt z klientem, a tam właśnie przeważają kobiety. Mowa nie tylko o szeroko rozumianym sektorze usług, ale też turystyce i kulturze, gastronomii i sektorze opiekuńczym czy sektorze beauty.
Jak wyliczają autorzy raportu, 1,2 mln kobiet znajduje zatrudnienie w usługach, handlu hurtowym i detalicznym, co stanowi 75 proc. wszystkich pracowników i jest jednym z najwyższych odsetków w krajach wysoko rozwiniętych. Ponadto 1 mln kobiet pracuje w przetwórstwie przemysłowym, a 256 tys. w firmach prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Kobiety znacznie intensywniej angażują się również w opiekę nad dziećmi i wypełnianie obowiązków domowych: w Unii Europejskiej codzienną opieką nad dziećmi zajmuje się 92 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn (w wieku 25-49 lat), a codziennym przygotowaniem posiłków lub pracami domowymi 79 proc. kobiet – w porównaniu do 34 proc. mężczyzn. Większe obciążenie obowiązkami domowymi dotyczy również kobiet pracujących zawodowo.
Senatorowie zgłosili kolejne poprawki do prezydenckiej ustawy o bonie turystycznym. Tym samym trafi ona ponownie do senackich komisji. Senatorowie chcą m.in., by 500-złotowym bonem objąć emerytów i rencistów, a nie tylko dzieci.
Jak informuje portal biznes.interia.pl, nowe przepisy przewidują wypłatę w formie bonu turystycznego w wysokości 500 zł dla osób pobierających świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, lecz elektroniczną, i sfinansować nim będzie można pobyt, usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne w kraju.
Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.
Są najnowsze dane GUS – rok 2019 przyniósł poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. Mamy spadek ubóstwa ekonomicznego, w tym ubóstwa skrajnego z ok. 5,4 proc. w 2018 r. do ok. 4,2 proc. w 2019 r.
Jak informuje Business Insider, po obserwowanym od 2015 do 2017 r. stopniowym zmniejszaniu się zasięgu ubóstwa ekonomicznego, w 2018 r. nastąpiło zahamowanie tej tendencji – w zależności od przyjętej granicy, zasięg ubóstwa kształtował się na zbliżonym lub nieco wyższym poziomie niż w 2017 r. Natomiast w 2019 r. odnotowano niewielki spadek zasięgu wszystkich trzech rodzajów ubóstwa (o 1,2-1,9 p.proc.) – wylicza GUS.
Spadek ubóstwa skrajnego dotyczył przede wszystkim gospodarstw domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem, tj. gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty) oraz gospodarstw z co najmniej trójką dzieci poniżej 18 roku życia, mieszkańców wsi i małych miast.
Liczba ubogich relatywnie dzieci spadła pierwszy raz poniżej 1 miliona. Dzieci ubogich skrajnie w 2019 r. było mniej niż w 2018 i najmniej od 2008 r. – pisze na Twitterze Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.
Podstawę wyznaczania granicy ubóstwa skrajnego stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka.