W czwartek odbędzie się w Nidzicy strajk u producenta mebli tapicerowanych.
Jak informuje portal Tysol.pl, w najbliższy zwartek, 28 listopada, „Solidarność” organizuje czterogodzinny strajk (godz. 12-16) w spółce GHG Nidzica. To spółka spółka produkująca meble tapicerowane.
Strajk to skutek wyczerpania się innych możliwości dochodzenia przez pracowników realizacji swoich żądań. W lipcu, po fiasku negocjacji, zakładowa „Solidarność” zorganizowała referendum strajkowe. Wzięło w nim udział 75% załogi firmy. 192 osoby głosowały za strajkiem, a przeciw było zaledwie 5.
Żądania związkowców to podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego o 6 zł za każdą godzinę pracy, wprowadzenie dodatku stażowego, podwyższenie ekwiwalentu za pranie odzieży oraz podwyżka akordu o 10%.
Szwedzki koncern zamyka dwa swoje zakłady w Polsce.
Jak informuje Business Insider, szwedzki koncern Northvolt ogłosił zakończenie produkcji magazynów energii w Gdańsku. Być może uda się ocalić drugą ze sfer działalności firmy, czyli wytwarzanie systemów bateryjnych, w tym do aut elektrycznych. Firma prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnym kupcem drugiego ze swoich gdańskich zakładów. Ale i to nie jest pewne.
W sumie Northvolt zatrudnia w obu zakładach 281 pracowników. Jeden z tych zakładów powstał w roku 2023, a już teraz kończy działalność. Jest to skutkiem problemów finansowych firmy. Zamyka ona także swoje zakłady w Szwecji.
Pracownicy dużego producenta mebli są niezadowoleni i rozważają strajk.
Jak informuje portal Nowiny24.pl, coraz bardziej rozczarowani są pracownicy wielkiego producenta mebli Black Red White. Domagają się poprawy warunków zatrudnienia.
Znany producent mebli, przez długie lata należący do polskiego kapitału, został w połowie 2022 roku przejęty przez austriacki koncern XXX Lutz – trzeciego największego producenta i hurtownika mebli w skali świata. Nie polepszyło to sytuacji pracowników. Wręcz przeciwnie. Wiosną 2024 w firmie rozpoczął się spór zbiorowy. Zakładowa „Solidarność” oczekuje poprawy warunków zatrudnienia.
Przede wszystkim oczekiwane są podwyżki płac. Obecnie wiele osób w firmie – zarówno w centrali w Biłgoraju, jak i w zakładach produkcyjnych w Mielcu, Dachnowie, Przeworsku i Zamościu – zarabia poniżej pensji minimalnej. Jej poziom osiągają dopiero po uzupełnieniu premiami. Zamiast tego pracownicy oczekują, że wszystkie pensje podstawowe będą wynosiły co najmniej płacę minimalną, a oprócz tego stałych, a nie uznaniowych premii oraz procentowego, a nie kwotowego dodatku za staż pracy.
Dotychczasowe negocjacje w centrali firmy zakończyły się fiaskiem. Związkowcy odrzucili mediatora, wskazując na jego powiązania z szefostwem firmy. Zamierzają się zwrócić do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby wyznaczyło mediatora niezwiązanego z przedsiębiorstwem.
W przypadku fiaska tych działań „Solidarność” zamierza zorganizować referendum strajkowe.
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego apelują o ratunek dla elektrowni Siersza w Trzebini.
Jak informuje Radio Eska, podczas niedawnej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni wystosowali apel w obronie Elektrowni Siersza w Trzebini. Zakład ten należy do spółki Tauron Wytwarzanie, która planuje go zlikwidować. Oznacza to likwidację co najmniej 500 miejsc pracy w niewielkiej miejscowości.
Radni Sejmiku napisali w apelu: „Likwidacja elektrowni wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno społecznymi, jak i gospodarczymi, które mogą wpłynąć na stabilność regionu”. Elektrownia Siersza jest jednym z największych zakładów w gminie – zarówno pod względem zatrudnienia, jak i płacenia lokalnych podatków. Jej likwidacja oznacza poważne problemy dla lokalnej społeczności. Elektrownia Siersza jest jedną z polskich elektrowni węglowych, które mają być zlikwidowane w ramach dekarbonizacji gospodarki i przeprowadzania transformacji energetycznej. Publiczne koncerny, które chcą zamykać zakłady, nie troszczą się jednak o społeczno-gospodarcze skutki tego procederu. Rani Sejmiku piszą: „Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje do wszystkich władz, instytucji i osób mających wpływ na funkcjonowanie sektora energetycznego o prowadzenie polityki uwzględniającej dotychczas poczynione duże inwestycje modernizacyjne w Elektrowni oraz uwzględniającej zminimalizowanie kosztów społecznych wobec tak ważnego dla gminy i regionu zakładu pracy. Likwidacja elektrowni wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno społecznymi, jak i gospodarczymi, które mogą wpłynąć na stabilność regionu, bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz dobrobyt setek pracowników i ich rodzi. Z uwagi na poważne zagrożenia społeczne i gospodarcze wynikające z planowanej likwidacji Elektrowni Siersza, Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje o ponowne rozważenie decyzji państwowej spółki Tauron Wytwarzanie S. A. i podjęcie działań mających na celu ochronę miejsc pracy, bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilność społeczną regionu poprzez wydłużenie rynku mocy dla źródeł węglowych na lata 2025-2028 i – co za tym idzie – o wydłużenie eksploatacji bloków w Elektrowni Siersza”.
(zdjęcie w nagłówku tekstu: Wojciech Imielski, Wikipedia)