Tylko 35 proc. młodych wierzy, że ponadprzeciętne zaangażowanie w obowiązki się opłaca. 47 proc. z nich twierdzi, że praca nie stanowi dla nich ważnego elementu życia, a jest wyłącznie źródłem utrzymania.
Według tekstu portalu pulshr.pl, pokolenie Z w najmniejszym stopniu ze wszystkich badanych wierzy, że ponadprzeciętne zaangażowanie w obowiązki zawodowe opłaca się pracownikowi (35 proc.). Ich podejście opiera się na realizacji zadań w takim zakresie, jaki wynika bezpośrednio z umowy.
Młodzi przodują pod kątem innej istotnej deklaracji – aż 47 proc. z nich twierdzi, że wykonywana praca nie stanowi dla nich ważnego elementu życia, a jest wyłącznie źródłem utrzymania.
Wyniki badania Pracuj.pl wskazują, że wśród pokoleń jest bardzo widoczna różnica w podejściu do pracy i przywiązaniu do jednego pracodawcy. Najmniej przywiązują się najmłodsi, a w ich CV często zobaczyć można wiele pozycji z różnych branż, w których spędzili krótsze okresy.
Również badanie „Pokolenie Z na rynku pracy” przeprowadzone przez zespół Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas (2023 r.) potwierdza, że przedstawiciele pokolenia Z ponad karierę i osiąganie sukcesów zawodowych stawiają życie prywatne, w tym realizację własnych pasji i zamiłowań.
Praca jest dla nich środkiem do urzeczywistniania celów pozazawodowych. Wśród wartości cenionych przez młodych przeważają te niezwiązane bezpośrednio z aktywnością na rynku pracy: szczęście (62 proc.), rodzina (60 proc.), możliwość realizowania pasji (56 proc.), ekologia (51 proc,) niezależność i wolność (51 proc.), zdrowie (44 proc.) i miłość (37 proc.). Na rozwój kariery i bezpieczeństwo finansowe, jako wartości najwyżej cenione w życiu, wskazało odpowiednio tylko 11 proc. i 16 proc. respondentów.
Statystyki pokazują, że z wakacji kredytowych w dużej mierze korzystają najbogatsi Polacy, mimo że nie potrzebują tego wsparcia.
Jak informuje portal wnp.pl, premier Morawiecki zapowiedział przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 roku. Związek Banków Polskich (ZBP) wyraża zaskoczenie tą decyzją, gdy spadają stopy procentowe i inflacja, co według wcześniejszych zapowiedzi rządu PiS miało być przesłankami do zakończenia programu.
Według zaprezentowanych przez Związek Banków Polskich danych, objętych wakacjami kredytowymi (stan na wrzesień 2023) jest 1 mln 149 tys. kredytów o wartości 284 mld zł. 56 proc. kredytobiorców uprawnionych do wakacji zdecydowała się, by z nich skorzystać.
Wartość kredytów objętych wakacjami to już z kolei aż 72 proc. wartości wszystkich kredytów kwalifikujących się do wakacji. Ta statystyka świadczy o tym, że w dużej mierze z wakacji kredytowych korzystają najbogatsi Polacy.
Pracownicy spółki Polregio w dwóch województwach 10 października rozpoczną strajk. Żadają podwyżki wynagrodzeń.
Jak informuje OPZZ na swojej stronie internetowej, pod koniec września związki zawodowe podpisały porozumienia w sprawie podwyżek płac, jakie otrzymają pracownicy Polregio w trzynastu województwach. W dwóch regionach na podniesienie pensji nie zgodzili się marszałkowie. Spółka Polregio chciała, by do wynagrodzeń dołożyły się samorządy. W zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim nie udało się dojść do porozumienia w sprawie podwyżki płac i finansowania ich z budżetu samorządu.
Strajk na obszarze województw zachodniopomorskiego i warmińsko–mazurskiego rozpocznie się 10 października 2023 r. od godziny 0:01.Pociągi będące w drodze po godzinie rozpoczęcia strajku zostaną doprowadzone do stacji docelowych.
Unia Europejska pracuje nad nowymi regulacjami, które pozwolą osobom zatrudnionym bez etatu jako taksówkarze czy dostarczyciele jedzenia posiadać prawo do wynagrodzenia minimalnego, urlopu czy świadczenia chorobowego.
Jak pisze Business Insider, Parlament Europejski pracuje bowiem nad regulacją dotyczącą gig-workerów. Brukseli nie podoba się, że dziś osoby często zatrudnione bez etatu, nie mają wystarczających praw pracowniczych. Nowe regulacje mogą przyznać im więc prawo do minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu, świadczenia chorobowego czy norm czasu pracy.
Oznacza to prawdziwą rewolucję dla branży, która żyje z łamania praw swoich podwykonawców i kwitnie z powodu niestabilności i „elastyczności”.