O niemal połowę zmalała liczba przyszkolnych hal sportowych zbudowanych w ramach programu Olimpia.
Jak informuje Portal Samorządowy, znacznie zmalała liczba hal sportowych zaplanowanych do budowy przy szkołach. W ramach programu Olimpia planowano budowę 1000 takich obiektów ogółem, w tym 450 w roku 2024.
Program powstał za rządów Prawa i Sprawiedliwości i został przyjęty w lutym 2023 roku. Program był związany z celebrowaniem 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Miał on wspierać aktywność fizyczną dzieci i młodzieży – szczególnie w placówkach szkolnych pozbawionych obiektów sportowych lub dysponujących obiektami mizernej jakości.
Dziś wiadomo, że w bieżącym zamiast 450 obiecanych obiektów powstanie ich co najwyżej 250. Taką decyzję podjął nowy rząd neoliberałów. Przyczyną takiej decyzji są oczywiście kwestie finansowe. Budżet programu został zmniejszony z 2 mld do 1,75 mld złotych, nie wykorzystano także wszystkich środków w roku 2024, a koszty inwestycji budowlanych wzrosły w międzyczasie. Nie jest jasne, ile i kiedy powstanie obiektów w ramach całego trwania projektu. Dzieje się tam, pomimo że na początku roku 2024 znacznie złagodzono warunki techniczne budowy obiektów.
Wielki koncern Intel zapowiedział zwolnienie kilkuset osób z oddziału w Gdańsku.
Jak poinformował portal Trojmiasto.pl, wielki koncern z branży technologicznej poinformował Gdański Urząd Pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Nie jest znana publicznie dokładna liczba osób planowanych do zwolnienia. Mowa jednak o kilkuset osobach.
Gdańskie centrum technologiczne Intela jest drugim największym oddziałem tej firmy w świecie. Oddział ten miał współpracować z nową wielką fabryką Intela pod Wrocławiem, której budowa została jednak wstrzymana.
W dwóch zakładach firmy z branży motoryzacyjnej szykują się duże zwolnienia.
Jak informuje Gazeta.pl, firma MA Polska zamierza zwolnić 260 pracowników. Pracę stracą osoby z dwóch zakładów – w Kielcach zwolnienia obejmą 20% całej załogi, a w fabryce w Tychach 15% zatrudnionych. Zwolnienia zostaną dokonane do końca roku.
Firma MA Polska, należąca do kapitału włoskiego, zajmuje się wytwarzaniem stalowych elementów nadwozi samochodów. Przyczyną zwolnień jest drastyczny spadek produkcji aut przez głównego zleceniodawcę – FCA/Stellantis. Francusko-włoski koncern motoryzacyjny ogranicza działalność w Polsce.
Pracę stracą głównie blacharze, spawacze oraz operatorzy linii automatycznych i lakierniczych. W mniejszej skali redukcje dotkną osób ds. utrzymania ruchu maszyn, kontroli jakości, logistyki i obsługi produkcji.
Aleksandra Marcinkowska, dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, powiedziała „Gazecie Wyborczej”: „To byłyby największe zwolnienia grupowe w Kielcach w ostatnich latach”.
Forma negocjuje zasady zwolnień ze związkami zawodowymi. Zaproponowała odprawy o wysokości kilku miesięcznych pensji – najwyższe, ośmiokrotność miesięcznych zarobków, otrzymają osoby z co najmniej 15-letnim stażem w firmie. Przedstawiciele „Solidarności” twierdzą, że nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie.
Rząd likwiduje program darmowych badań profilaktycznych dla osób w wieku 40+.
Jak informuje radio RMF, tylko do końca roku można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. To pakiet badań dla osób w wieku powyżej 40 lat. Ministerstwo Zdrowia wygasza ten program z końcem roku.
Jak twierdzi ministerstwo, powodem likwidacji programu jest małe zainteresowanie nim. Z badań skorzystało kilkanaście procent uprawnionych. No cóż, to dziesiątki tysięcy osób. Warto było zadbać o kampanię informacyjną, która dotarłaby do wielu potencjalnych chętnych.
Program Profilaktyka 40 Plus to darmowe badania dla 40-latków i osób starszych. Obejmują m.in. morfologię krwi, badanie stężenia glukozy we krwi, próby wątrobowe, badanie moczu, poziom cholesterolu, wskaźnik oceny pracy nerek itp.