Szwedzki koncern zamyka dwa swoje zakłady w Polsce.
Jak informuje Business Insider, szwedzki koncern Northvolt ogłosił zakończenie produkcji magazynów energii w Gdańsku. Być może uda się ocalić drugą ze sfer działalności firmy, czyli wytwarzanie systemów bateryjnych, w tym do aut elektrycznych. Firma prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnym kupcem drugiego ze swoich gdańskich zakładów. Ale i to nie jest pewne.
W sumie Northvolt zatrudnia w obu zakładach 281 pracowników. Jeden z tych zakładów powstał w roku 2023, a już teraz kończy działalność. Jest to skutkiem problemów finansowych firmy. Zamyka ona także swoje zakłady w Szwecji.
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego apelują o ratunek dla elektrowni Siersza w Trzebini.
Jak informuje Radio Eska, podczas niedawnej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni wystosowali apel w obronie Elektrowni Siersza w Trzebini. Zakład ten należy do spółki Tauron Wytwarzanie, która planuje go zlikwidować. Oznacza to likwidację co najmniej 500 miejsc pracy w niewielkiej miejscowości.
Radni Sejmiku napisali w apelu: „Likwidacja elektrowni wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno społecznymi, jak i gospodarczymi, które mogą wpłynąć na stabilność regionu”. Elektrownia Siersza jest jednym z największych zakładów w gminie – zarówno pod względem zatrudnienia, jak i płacenia lokalnych podatków. Jej likwidacja oznacza poważne problemy dla lokalnej społeczności. Elektrownia Siersza jest jedną z polskich elektrowni węglowych, które mają być zlikwidowane w ramach dekarbonizacji gospodarki i przeprowadzania transformacji energetycznej. Publiczne koncerny, które chcą zamykać zakłady, nie troszczą się jednak o społeczno-gospodarcze skutki tego procederu. Rani Sejmiku piszą: „Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje do wszystkich władz, instytucji i osób mających wpływ na funkcjonowanie sektora energetycznego o prowadzenie polityki uwzględniającej dotychczas poczynione duże inwestycje modernizacyjne w Elektrowni oraz uwzględniającej zminimalizowanie kosztów społecznych wobec tak ważnego dla gminy i regionu zakładu pracy. Likwidacja elektrowni wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno społecznymi, jak i gospodarczymi, które mogą wpłynąć na stabilność regionu, bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz dobrobyt setek pracowników i ich rodzi. Z uwagi na poważne zagrożenia społeczne i gospodarcze wynikające z planowanej likwidacji Elektrowni Siersza, Sejmik Województwa Małopolskiego apeluje o ponowne rozważenie decyzji państwowej spółki Tauron Wytwarzanie S. A. i podjęcie działań mających na celu ochronę miejsc pracy, bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilność społeczną regionu poprzez wydłużenie rynku mocy dla źródeł węglowych na lata 2025-2028 i – co za tym idzie – o wydłużenie eksploatacji bloków w Elektrowni Siersza”.
(zdjęcie w nagłówku tekstu: Wojciech Imielski, Wikipedia)
Wielki koncern farmaceutyczny zapowiada grupowe zwolnienia w swoim oddziale w Poznaniu.
Jak informuje portal epoznan.pl, w stolicy Wielkopolski szykują się duże zwolnienia w tamtejszym oddziale koncernu GSK. To jeden z globalnych potentatów farmaceutycznych, należący głównie do kapitału brytyjskiego.
W swoim poznańskim oddziale planuje on zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić 150-200 osób. Całe zatrudnienie w firmie wynosi 2500 osób. Pracę mają stracić przede wszystkim osoby zatrudnione w pracy biurowej i przy obsłudze technicznej internetowego aspektu działań tego zakładu koncernu. Dzieje się tak, pomimo że informuje, iż jej polski oddział należy do najszybciej rozwijających się.
Kolejna fala zwolnień grupowych w Radomiu.
Jak informuje „Echo Dnia”, w ostatnim czasie miały miejsce kolejne zwolnienia w zakładach pracy Radomia. Najbardziej dotkliwe są te w spółce AIS WSI Europe. Firma działająca w branży metalowej ogłosiła zwolnienia grupowe, w których pracę straciło 56 osób. To przedsiębiorstwo wykonujące zaawansowane prace metalurgiczne, na potrzeby m.in. przemysłu petrochemicznego, papierniczego, spalania odpadów itp.
W tym samym czasie inna radomska firma, huta szkła Solbika, zwolniła 18 osób. To kolejna fala redukcji w tym zakładzie. W lutym 2024 roku zwolniła ona już 100 osób. Pracę niedawno straciło także 14 osób w firmie garbarskiej Magar.
„Echo Dnia” zauważa, że od lat nie było w Radomiu dużych zwolnień u wielu producentów. Tymczasem oprócz wspomnianych zakładów duże redukcje zatrudnienia przeprowadziły lub przeprowadzą jeszcze m.in. firma odzieżowa B&M Clothing Company (zwolniono 123 osoby), metalurgiczna Altha Powder Metallurgy (33), metalurgiczna TOHO Poland (115).