Producent gier komputerowych ogłosił znaczne zwolnienia z pracy.
Jak poinformował portal Wirtualne Media, duży działający w Polsce producent gier mobilnych Huuuge Games ogłosił zwolnienia grupowe.
Firma działająca w Polsce i poza jej granicami zanotowała w 2024 roku spadek zysków ze sprzedaży swoich gier o około 12% rok do roku. Znacznie zmalała także cena akcji spółki – o około 30%. Choć firma jest rentowna i przynosi zyski, zapowiedziała znaczną redukcję zatrudnienia.
W polskich strukturach zamierza zwolnić ok. 21% ogółu zatrudnionych. Oznacza to ok. 100 osób objętych zwolnieniami grupowymi. Redukcja etatów ma objąć także zagraniczne struktury spółki. W sumie pracę w niej straci ok. 28% ogółu zatrudnionych.
Poczta Polska przeprowadzi zwolnienia grupowe 8500 osób.
Jak napisał portal Onet, Zarząd Poczty Polskiej poinformował związki zawodowe, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Obejmą one nawet 8500 osób. Redukcję zatrudnienia zapowiadano od dawna, to znaczy od uformowania się neoliberalnego rządu i obsadzenia przez niego Poczty Polskiej. Jednak dotychczas przekonywano, że w spółce będzie realizowany program dobrowolnych odejść. Teraz wiadomo już, że będzie to pogram niedobrowolnego wyrzucania z pracy.
Jak powiedział portalowi przewodniczący „Solidarności” Bogumił Nowicki: „Pracodawca wskazuje pracownikom, że jeśli nie skorzystają z programu dobrowolnych odejść, to przeprowadzi zwolnienia grupowe. Oczywiście ta pierwsza opcja daje im bardziej korzystne warunki”.
Kolejne firmy zapowiadają zwolnienia w Bielsku-Białej.
Jak informuje portal bielsko.biala.pl, w stolicy Podbeskidzia kolejne firmy zapowiedziały zwolnienia z pracy. Do dotychczasowej fali redukcji zatrudnienia dołączyły właśnie lub wkrótce to zrobią trzy przedsiębiorstwa.
Należąca do kapitału amerykańskiego firma Pitney Bowes Polska zamierza zwolnić 47 osób, co oznacza połowę załogi. Firma działa w sektorze technologii, oferując produkty i rozwiązania związane z handlem elektronicznym, logistyką i obsługą korespondencji.
Drugą firmą planującą zwolnienia jest Horizon Sport. Zajmuje się ona produkcją sprzętu sportowego. Pracę straci w niej 39 osób. Spółka przeżywa problemy finansowe, znajduje się w procesie restrukturyzacji, posiada m.in. spore zaległości w opłacaniu składek za swoich pracowników.
Trzecim miejscem zwolnień jest Edison Next Poland. Firma oferuje usługi energetyczne modernizacje istniejących sieci, strategiczne inwestycje, scentralizowanie zadań inżynieryjnych oraz obsługę administracyjnoprawną. Zredukuje zatrudnienie o 55 osób z zakładów w Bielsku i Tychach.
Portal informuje także, iż bardzo źle się dzieje w pobliskich Czechowicach-Dziedzicach. Działająca tam prywatna kopalnia Silesia drugi rok z rzędu notuje wielomilionowe straty. Zalega pracownikom z pensjami.
Zaledwie kilka tygodni temu pojawiły się wieści, że w Bielsku 80 osób straci pracę w firmie Hutchinson (kolejnych 90 osób zwolni oddział firmy w pobliskim Żywcu), a 200 osób zostanie zwolnionych z likwidowanego zakładu Siloh.
W roku 2024 w mieście i okolicy miały miejsce inne duże zwolnienia: MA Polska S.A. i BCube Poland Logistics w Tychach – 370 osób, Magneti Marelli w Bielsku-Białej – 150 osób, BCube Poland w Bielsku-Białej – 55 osób, FCA Powertrain w Bielsku-Białej – zlikwidowano zakład i zwolnienie 460 osób, Sirio Polska w Bielsku-Białej – 50 osób, Signify Poland w Bielsku-Białej – likwidacja zakładu i 130 osób do zwolnienia, Zakład Budowy Tłoczników w Tychach – 90 osób.
Pojawiły się deklaracje obniżenia podatku VAT na książki.
Jak informuje portal Money.pl, w 2026 roku ma wejść zerowa stawka VAT na książki. Taką deklarację złożył w odpowiedzi na interpelację poselską Andrzej Wyrobiec, były już podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa.
Obecnie stawka VAT na książki wynosi 5%. Już w 2020 roku ówczesny minister kultury Piotr Gliński zapowiedział działania na rzecz uzyskania zgody Unii Europejskiej dla obniżenia tej stawki do zera. Polska była członkiem międzynarodowej koalicji państw lobbujących w Brukseli za zaliczeniem książek do produktów, które można obejmować zerową stawką VAT w krajach członkowskich UE. Rada Europy dokonała takiej zmiany w roku 2023.
Stawka VAT na książki wzrosła od zera do 5% w roku 2011. Wymuszone to było decyzją Unii Europejskiej. Polska powinna stawkę 5% VAT wprowadzić na książki w roku 2007, ale udało się wynegocjować trzyletni okres przejściowy. Od kilkunastu lat stawka musiała wynosić co najmniej 5%. Teraz możliwe jest obniżenie jej do zera. Wedle zapowiedzi ministerstwa kultury nastąpi to od roku 2026. To jednak tylko deklaracja resortu, który nie ma posiada decyzyjności w sprawie stawek podatków. Takie decyzje podejmuje ministerstwo finansów.