Znany globalny producent kosmetyków zamyka duży i nowoczesny zakład w stolicy Polski.
Jak poinformowała warszawska Gazeta Wyborcza, rozpoczęto proces likwidacji fabryki szwedzkiego koncernu kosmetycznego Oriflame. Zakład powstał w Ursusie w roku 1995, później był kilkakrotnie unowocześniany. Był uważany za jeden z najlepszych produkujących dla znanego światowego koncernu. Rocznie wytwarzał 100 milionów sztuk produktów kosmetycznych. W szczytowym okresie rozwoju zatrudniał ok. 400 osób. Obecnie pracuje w nim ponad 200 ludzi.
Zakład zostanie zamknięty, a produkcja będzie przeniesiona do innych europejskich zakładów firmy. Proces likwidacji zakładu potrwa dwa lata. Na terenie po zakładzie powstanie, jak ustaliła gazeta, osiedle deweloperskie.
Skazano osoby prześladujące pracowników-związkowców.
Jak informuje portal Tysol.pl, sąd rejonowy w Bielsku-Białej skazał pięć osób za bezprawne działania wymierzone w pracowników chcących się zrzeszać w związku zawodowym. Chodzi o członków zarządu spółek Malowany Dworek i Martes Sport z Bielska-Białej, należących do tego samego właściciela. Pierwsza z nich zarządza siecią magazynów, a druga sklepów sportowych.
Problemy zaczęły się, gdy pracownicy Malowanego Dworku i Martes Sport stworzyli struktury zakładowe „Solidarności”. Ich celem był dialog z pracodawcą i poprawa warunków zatrudnienia. Odpowiedź władz firmy była błyskawiczna. Zamiast podjąć ze związkowcami negocjacje przewidziane prawem, zwolniono z pracy lub w inny sposób szykanowano ponad 20 osób. Dochodziło do takich praktyk, jak próby przekupienia pracowników, aby poinformowali szefostwo firmy, kto należy do „Solidarności”. Na teren firmy, wbrew prawu, nie wpuszczano także działaczy związkowych.
Sąd pierwszej instancji uznał po półtorarocznym procesie, że doszło do naruszeń prawa. Pięć osób z kierownictwa firmy skazano za dyskryminację i szykanowanie członków związku zawodowego oraz za utrudnianie działalności związkowej. Złamano przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz ustawy o związkach zawodowych.
Jedną osobę skazano na rok ograniczenia wolności poprzez wykonywanie prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Pozostali otrzymali podobną karę, ale przez pół roku. Wyrok jest nieprawomocny, skazani mogą się odwołać od tej decyzji.
Producent gier komputerowych ogłosił znaczne zwolnienia z pracy.
Jak poinformował portal Wirtualne Media, duży działający w Polsce producent gier mobilnych Huuuge Games ogłosił zwolnienia grupowe.
Firma działająca w Polsce i poza jej granicami zanotowała w 2024 roku spadek zysków ze sprzedaży swoich gier o około 12% rok do roku. Znacznie zmalała także cena akcji spółki – o około 30%. Choć firma jest rentowna i przynosi zyski, zapowiedziała znaczną redukcję zatrudnienia.
W polskich strukturach zamierza zwolnić ok. 21% ogółu zatrudnionych. Oznacza to ok. 100 osób objętych zwolnieniami grupowymi. Redukcja etatów ma objąć także zagraniczne struktury spółki. W sumie pracę w niej straci ok. 28% ogółu zatrudnionych.
Poczta Polska przeprowadzi zwolnienia grupowe 8500 osób.
Jak napisał portal Onet, Zarząd Poczty Polskiej poinformował związki zawodowe, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Obejmą one nawet 8500 osób. Redukcję zatrudnienia zapowiadano od dawna, to znaczy od uformowania się neoliberalnego rządu i obsadzenia przez niego Poczty Polskiej. Jednak dotychczas przekonywano, że w spółce będzie realizowany program dobrowolnych odejść. Teraz wiadomo już, że będzie to pogram niedobrowolnego wyrzucania z pracy.
Jak powiedział portalowi przewodniczący „Solidarności” Bogumił Nowicki: „Pracodawca wskazuje pracownikom, że jeśli nie skorzystają z programu dobrowolnych odejść, to przeprowadzi zwolnienia grupowe. Oczywiście ta pierwsza opcja daje im bardziej korzystne warunki”.