Przybywa firm, które zamierzają zatrudniać tylko dorywczo, a nie na dłużej.
Jak informuje portal Strefa Biznesu, przybywa firm deklarujących zatrudnianie tylko w formule dorywczej, bez oferowania stałego lub dłuższego stosunku pracy. Tak wynika z badań agencji pracy Tikrow, która regularnie bada tzw. Wskaźnik Pracy Dorywczej.
Według najnowszej edycji badań aż 63% ankietowanych firm zadeklarowało zatrudnianie pracowników dorywczych w pierwszym kwartale bieżącego roku. To wzrost o aż 12 punktów procentowych w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W branży produkcyjnej ten wskaźnik jest jeszcze wyższy i wynosi 72% przedsiębiorstw.
Mocno kontrastuje to z deklaracjami pracowników. Tylko 19 proc. z nich chce podejmować pracę dorywczą pracy w pierwszym kwartale 2025. Rok temu było ich o 3 punkty procentowe więcej. Jednocześnie z badania SW Research wynika, że 45 proc. Polaków aktywnych zawodowo podejmuje dodatkowe prace/zlecenia oprócz swojego głównego miejsca/rodzaju zatrudnienia. ą to głównie osoby młode, pracujące już gdzieś na pół etatu oraz osoby o najniższych zarobkach.
Kilkaset osób straci pracę w dużej sieci supermarketów w Polsce.
Jak informuje portal Dla Handlu, polski oddział francuskiej sieci supermarketów Carrefour podjął decyzję o zwolnieniach grupowych. Zostały one już zgłoszone do urzędów pracy. Zatrudnienie straci w tej sieci 340 osób. Zwolnione zostaną osoby głównie w Warszawie i Bydgoszczy.
W sprawie warunków zwolnienia trwają negocjacje z działającymi w sieci związkami zawodowymi. Procedura zwolnień ruszy niedługo.
W Chorwacji przeciw drożyźnie trwa bojkot niektórych sieci handlowych oraz grup produktów.
W czwartek w Chorwacji rozpoczęła się akcja obywatelskiego sprzeciwu wobec drożyzny. W jej ramach na wezwanie organizacji społecznych, związków zawodowych, części partii politycznych, a nawet osób z obozu rządzącego trwa bojkot konsumencki. Obejmuje on największe sieci handlowe, w tym Lidla, DM i Eurospin. Bojkotem w tych i pozostałych sklepach objęto także określone grupy produktów: napojów gazowanych, wody w butelkach oraz niektórych produktów chemii gospodarczej. Bojkotem są objęte podmioty o największych udziałach w tynku oraz grupy produktów, które drożały najbardziej.
Akcja spotkała się z wielkim poparciem społecznym. Obroty w piątek spadły znacząco: o 44% mniej niż zwykle wystawiono paragonów, a obroty były niższe o 53%. Są już pierwsze efekty. Jedna z bojkotowanych sieci obniżyła ceny 250 produktów.
Bojkot idzie w parze z działaniami rządu chorwackiego. Dotychczas istniała lista 30 rodzajów produktów, których ceny zostały uregulowane ustawowo. W piątek premier Chorwacji powiększył ją do 70. Oznacza to, że np. pośród wszystkich sprzedawanych gatunków chleba co najmniej jeden będzie musiał być sprzedawany w cenie ustawowo obniżonej. Oprócz tego obniżono VAT na chleb, mleko, jajka, owoce i warzywa – do poziomu 5 proc. Na inne wybrane produkty obniżono go do 13%. Chorwacja ma zwyczajną stawkę VAT 25%.
Do akcji przyłączają się już Słowenia, Macedonia Północna, Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.
Znana firma meblarska zwolni znacznie więcej osób niż zapowiadała.
Jak informuje portal Hej.Mielec.pl, znacznie większe niż zapowiadano zwolnienia szykują się w dużej firmie meblarskiej Black Red White. Początkowo była mowa „tylko” o likwidacji zakładu produkcyjnego firmy w Przeworsku. Pracę miało stracić wówczas ponad 200 osób.
Dzisiaj wiadomo już, że BRW likwiduje miejsca pracy także w innych swoich zakładach: w centrali w Biłgoraju oraz w zakładzie w Mielcu. Łącznie zatrudnienie w BRW straci 421 osób, z czego 220 w Przeworsku. W pierwszej kolejności, do końca marca, stracą pracę osoby zatrudnione w Przeworsku, a do końca czerwca zwolnieni zostaną pozostali.